Zestawienia kolorów ścian – kontrast czy harmonia?

zestawienia kolorów ścian

Monochromatyczne, minimalistyczne, niemal ascetyczne mieszkania są obecnie w modzie, jednak w niektórych pomieszczeniach, takich jak salon, pokój dzienny, biuro czy kuchnia, przydaje się bardziej energetyczny wystrój. Dlatego wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak ożywić wnętrze, aby nie straciło ono nic z elegancji i ponadczasowego charakteru? Odpowiedź jest, jak się okazuje, banalnie prosta! Wystarczą umiejętnie dobrane zestawienia kolorów ścian.

Zestawienie żywych kolorów do wnętrz – psychologia barw

Zestawienia kolorów rządzą się kilkoma prawami, spośród których do najistotniejszych należy psychologia barw. Wybierając odcienie do swojego mieszkania warto pamiętać, że kolory w istotny sposób wpływają na nasz nastrój, samopoczucie, a nawet… zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne. Upraszczając nieco, ciepłe barwy pobudzają umysł i procesy życiowe, natomiast chłodne wyciszają. Przystępując zatem do remontu, warto koncentrować się nie tylko na obecnej modzie i opiniach innych, ale również zdobyć się na chwilę szczerości z samym sobą i dopasować kolory ścian do indywidualnych upodobań oraz charakteru. Nagrodą za podjęty wysiłek będzie dobre samopoczucie i mnóstwo energii na co dzień.

Zestawienia żywych kolorów do wnętrz – kontrast czy harmonia?

Najprościej rzecz ujmując, zastanawiając się jak ożywić wnętrze mieszkania, stajemy zwykle przed dwoma możliwościami. Pierwsza to harmonia, zabieg polegający na parowaniu ze sobą odcieni leżących obok siebie na kole barw. Takie połączenia, zwłaszcza, jeżeli zastosujemy nasycone kolory, nadadzą wnętrzom charakteru, nie pozbawiając ich przy tym atmosfery spokoju, dlatego doskonale sprawdzą się między innymi w sypialniach. Druga możliwość to kontrast, propozycja dla osób nieco odważniejszych, lubujących się w dynamicznych, zdecydowanych wnętrzach. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na łączeniu kolorów leżących po przeciwnych stronach koła barw. Warto tu pamiętać, że im większe będzie nasycenie barw, tym ich wzajemne oddziaływanie będzie mocniejsze. W efekcie, tak zestawione kolory podbijają się wzajemnie sprawiając wrażenie jeszcze mocniejszych i bardziej jaskrawych.

Zestawienia żywych kolorów do wnętrz – dodatkowe uwagi

Bez względu jednak na to, na jaką opcję się zdecydujemy, należy zawsze pamiętać o jednym – kolor na ścianie będzie sprawiał wrażenie ciemniejszego i intensywniejszego niż w katalogu, dlatego lepiej kupić farbę o kilka tonów jaśniejszą niż ta upatrzona w próbniku. Dobrze też jest nabyć niewielką puszkę testową, pomalować nią fragment powierzchni i sprawdzić, jak na jej odbiór wpływa oświetlenie i atmosfera wnętrza. Więcej inspiracji znajdziecie pod adresem:https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/7-zestawien-zywych-kolorow-farb-do-wnetrz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *