Zarządzanie a administracja nieruchomościami – podobieństwa i różnice

administracja-nieruchomosciami10

Bardzo często można spotkać się ze stosowaniem terminów „zarządzanie nieruchomościami” oraz „administracja nieruchomościami” zamiennie. W codziennych sytuacjach zwykle nie ma potrzeby ich rozróżniania, dlatego też zamienne używanie tych określeń nie budzi niedopowiedzeń i problemów, niemniej jednak zgodnie z przepisami oraz branżową terminologią „zarządzanie nieruchomościami” i „administracja nieruchomościami” to dwie oddzielne kwestie. Jakie są w tym przypadku różnice, a jakie podobieństwa?

Przede wszystkim zarządzanie nieruchomościami włącza o wiele szerszy zakres czynności niż w przypadku administrowania nimi.

Zarządca nieruchomości ma na celu aktywne zarządzanie nieruchomością należącą do właściciela lub właścicieli, a tym samym ich majątkiem, natomiast w przypadku administracji mamy do czynienia wyłącznie ze sprawami bieżącymi, które prowadzone są codziennie w celu obsługi nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomościami

W ramach zarządzania nieruchomościami zarządca musi podejmować kluczowe decyzje i prowadzić te czynności, które będą dążyły do właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości, co w konsekwencji ma wpływ na bezpieczną eksploatację danego budynku, dlatego też zarządzanie nieruchomościami również obejmuje bieżącą administrację nimi. Reguluje to art.185 ust.1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami.Administrator nieruchomości Łódź

Administracja nieruchomościami

W przypadku administrowania nieruchomościami decyzje są podejmowane przez właściciela danej nieruchomości lub dla wspólnoty mieszkaniowej przez jej zarząd, przy czym są one związane głównie z jej bieżącym utrzymaniem. Jest to w związku z tym węższy zakres czynności, które jednakże wchodzą w profil zarządzania nieruchomościami.

Zatem wtedy, gdy mowa o zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami, czynności te nie są tożsame, niemniej jednak zwykle w codziennych rozmowach odnoszą się one do tego samego.

Do zarządzania i administrowania przydzielone są w związku z tym różne osoby. Czynności te mogą prowadzić także w ramach outsourcingu firmy zewnętrzne, w tym licencjonowani zarządcy nieruchomości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *