Zarządca nieruchomościami – opis zawodu

zarządca-nieruchomości-w-łodzi2

Dzisiaj coraz więcej właścicieli nieruchomości, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na współpracę z doświadczonymi zarządcami nieruchomości. Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządcą nieruchomości nazywa się taką osobę fizyczną, która posiada licencję zarządcy nieruchomości – zgodnie z nową ustawą dotyczącą gospodarki nieruchomościami, która weszła w życie w 2014 roku (Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 518, z późn. zm.). Zarządca ten prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomości i jest to działalność na własny rachunek.

Na czym polega praca zarządcy nieruchomości?

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należą prowadzenie analizy oraz kontroli czynników, które mają wpływ na racjonalną gospodarkę nieruchomością, a także podejmowanie odpowiednich decyzji, które mają wpływ na obecne i przyszłe planowanie skutecznego korzystania z danej nieruchomości zgodnie z wyznaczonymi celami.

Zawód zarządcy nieruchomości po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej

W 2013 roku w życie weszła ustawa deregulacyjna, której głównym celem było udostępnienie zawodu szerszemu gronu zainteresowanych osób. Zgodnie z jej zapisami zarządca nie musi już posiadać licencji uzyskanej po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego. Wymagane jest przy tym nadal posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla zarządcy nieruchomości.

W konsekwencji wprowadzonych zmian powstała Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, która jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą firmy działające w branży zarządzania nieadministracja nieruchomościami łódźruchomościami, a także pośrednictwem w ich obrocie. Wydaje ona własne licencje branżowe i dodatkowo prowadzi Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami – można zapoznać się z nim na stronie internetowej pod adresem www.kign.pl.

Gdy wobec tego poszukiwany jest zarządca nieruchomości, warto wcześniej sprawdzić, czy posiada on odpowiednie przygotowanie do prowadzenia działalności – to podstawa udanej współpracy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *