Wyznaczniki skandynawskiego stylu

W architekturze wnętrz poszczególne nurty, w jakich urządzane są pomieszczenia często biorą właściwą nazwę od miejsca wywodzenia. Styl angielski, prowansalski, a przede wszystkim skandynawski to przykładowe z nich. Skupiając się na tym ostatnim, dodatkowo rozróżniamy styl norweski, duński i szwedzki. Jednak różnice pomiędzy nimi tkwią w detalach.

Czym jest styl skandynawski

Ogólne założenia stylizacji pozostają takie same, a jednym z najważniejszych jest kolorystyka pomieszczeń. Ściany utrzymane są tutaj w jasnych kolorach, dominują barwy bieli i przygaszona kolorystyka. Styl skandynawski jest stricte ekologicznym nurtem w aranżacjach – cechuje go maksymalne wykorzystanie jedynie naturalnych tworzyw i materiałów. Dlatego w powszechnym zastosowaniu pozostaje kamień, drewno, a do dekoracji różnego rodzaju plecionki.

meble-skandynawskieMeble skandynawskie

W przypadku mebli kuchennych dominują jasne odcienie, najczęściej drewno pochodzące od sosny. Powszechnie panuje przekonanie jakoby styl ten był zimnym i bardzo prostym stylem, podobnym do nowoczesnych stylizacji. To duży błąd, ponieważ w kanonach norweskiego stylu pozostaje na przykład ozdabianie kanap i foteli wszelkimi możliwym kocami i pledami, oczywiście dopasowanymi kolorystycznie do pozostałych elementów. Są wykonane z różnych naturalnych materiałów takich jak len czy wełna. Równie często można spotkać się z piecami oraz kominkami.

Co do oświetlenia jest ono dobrze zorganizowane, będąc usytuowanym wszędzie tam gdzie to konieczne. Przestrzenie utrzymane w stylu skandynawskim są przestronne a do tego ładnie oświetlone. Mówiąc o przestronności, warto wspomnieć, że wszelka zbędność jest tutaj nie na miejscu. Ozdoby oraz wyposażenie meblowe powinno być przede wszystkim praktyczne i wygodne, a także estetyczne. Chcąc nieco zaakcentować żywsze barwy w tego typu pomieszczeniach należy zdecydować się na zmiany w obrębie dodatków czy elementów uzupełniających. Na pewno warto poeksperymentować z własnymi kompozycjami, aby wybrać stylizacje najbardziej odpowiadające naszym gustom.

Jeśli szukasz inspiracji do zmiany wystroju swojego mieszkania, zapraszam na stronę sklepu dekoracyjnego Villadecor.pl gdzie znajdziesz bogaty wybór dekoracji w stylu skandynawskim w tym również mebli skandynawskich.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *