Wybieramy oświetlenie do salonu

żyrandole2Każdy dom posiada pokój, w którym najczęściej przyjmujemy gości, ale też taki, w którym sami najchętniej i najczęściej spędzamy czas. Zazwyczaj nazywamy takie pomieszczenie salonem lub też pokojem gościnnym, jednak bez względu na nazewnictwo jest to pokój, który musi być odpowiednio przystosowany do swoich zadań.

Projektując jego wnętrze należy więc pamiętać o wielu kwestiach, gdyż ich zaspokojenie będzie miało kluczowy wpływ na nasz komfort i wygodę naszych gości.

Pomijając kwestie związane z uzyskaniem odpowiedniej przestrzeni i związane z utworzeniem odpowiednich stref, warto pamiętać też o tym, że kluczem, a nawet swego rodzaju wisienką na torcie, będzie odpowiedni dobór oświetlenia, pozwalający uzyskać oczekiwany nastrój, ale też zapewniający korzystne światło podczas pracy, czytania i tym podobnych sytuacji.

Oświetlenie do wyboru

W przypadku salonu możemy dojść do wniosku, że nasze możliwości dotyczące wyboru oświetlenia są wręcz nieograniczone. Podstawowym źródłem światła zazwyczaj jest żyrandol, znajdujący się też w centralnym punkcie pomieszczenia. Jego zamiennikiem może być oświetlenie punktowe, najczęściej halogenowe lub LED-owe, które daje jednak specyficzny klimat, nie odpowiadający każdemu. Wart jednak pamiętać, aby nie ograniczać się do jednego źródła światła.

Żyrandole w salonie warto połączyć z lampą stojącą, która zawsze doskonale sprawdzi się też jako dekoracja wnętrza. Co więcej, w wielu przypadkach to ona jest wyznacznikiem stylu. Oświetlenie punktowe warto wykorzystać natomiast do podkreślenia najmocniejszych stron wystroju wnętrza, w tym dekoracyjnych ścian, czy mebli.

Remont i instalacje

Jeśli podczas aranżacji salonu konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu, warto pamiętać o tym, aby kwestia oświetlenia zastała poruszona jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Dzięki temu będziemy mogli dobrze zaplanować układ wszystkich elementów i połączyć je odpowiednimi instalacjami, który nie wykonamy po zakończeniu remontu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *