Czy warto olejować drewno? Plusy i minusy

Olejowanie jest ekologiczną metodą zabezpieczenia drewna przed uszkodzeniami, a także świetną alternatywą dla lakierowania. Olej izoluje przed zabrudzeniami, drobnoustrojami oraz stanowi bezkonkurencyjny i sprawdzony sposób ochrony drewna przed działaniem wody, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w łazience, w kuchni, czy na balkonie. Ceniony jest również z powodu specjalnych właściwości, które korzystnie wpływają na cechy impregnowanej nawierzchni. Jakie są plusy i minusy olejowania?

Dobrego chwalić nie trzeba…

Olejowanie jest proste! Z tą metodą poradzi sobie każdy początkujący – wystarczy użyć wilgotnej szmatki lub pędzla, żeby wetrzeć produkt w drewno. Niestety nawet podczas tak łatwej czynności zdarzają się błędy, które mogą zepsuć cały efekt. Jeśli chcemy ich uniknąć, zapoznajmy się z krótkim i pomocnym poradnikiem o najczęstszych błędach przy olejowaniu drewna.

Więcej informacji o olejowaniu drewna znajduje się tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-olejowaniu-drewna

Olej podkreśla walory drewna, takie jak rysunek słoi, faktura, czy kolor, a także naturalnie wypełnia rysy znajdujące się na nawierzchni. W odróżnieniu do lakieru nie ma intensywnej, ani duszącej woni, dzięki czemu świetnie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach (wyjątkiem są tzw. oleje rozpuszczalnikowe, które cechuje drażniący zapach). Olejowane drewno nie ma połysku, co może może być zarówno plusem, jak i minusem. Jeśli używany produkt ma w swoim składzie trochę wosku, nawierzchnia będzie miała lekko aksamitny połysk, a także stanie się bardziej przyjemna w dotyku. Z tego powodu nie przyciąga również kurzu w tak dużym stopniu, jak drewno pokryte lakierem. Olej głęboko wnika w strukturę drewna, jednak nie zamyka jego porów, dzięki czemu pozwala mu naturalnie “oddychać” oraz pozbywać się wilgoci. Ponadto, że drewno nie wysycha, ani nie jest wrażliwe na pęknięcia. W przypadku powstania jakichkolwiek uszkodzeń nawierzchni, metoda olejowania pozwala na dokonywanie miejscowych renowacji. Nie wymaga cyklinowania drewna, co należy robić w przypadku lakierowania. Daje również możliwość łatwego bejcowania nawierzchni na określony kolor lub wybielenia.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Zanim zdecydujemy się na metodę olejowania musimy pamiętać, że nie można jej stosować dla drewna narażonego na temperatury wyższe niż +30ºC oraz niższe niż +5ºC. W odróżnieniu do lakieru, olej nie tworzy powłoki ochronnej i zabezpiecza nawierzchnię jedynie cienką warstwą, w efekcie czego nie chroni drewna tak dobrze przed plamami czy zarysowaniami, które trudno usunąć. Warto jeszcze dodać, że olejowanie nie jest metodą długotrwałą, dlatego wymaga regularnego odświeżania (raz na kilka miesięcy) i dbania o impregnowaną nawierzchnię. Gruntowne powtórzenie olejowania należy wykonać po 3-4 latach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *