Szlifowanie gładzi krok po kroku

szlifowanie gładzi na sucho

Szlifowanie gładzi jet ważnym elementem wykończenia całego wnętrza. Możemy rozróżnić szlifowanie gładzi gipsowej na sucho oraz szlifowanie gładzi gipsowej na mokro. Wiele zależy od tego jaką powierzchnię mamy do szlifowania oraz jaki rodzaj gładzi wybraliśmy.

Szlifowanie gładzi gipsowej – jaki papier wybrać

Szlifowanie gładzi gipsowej na sucho będzie wymagało od nas większego wysiłku, ale może dać niespodziewanie dobry efekt. Do szlifowania będzie nam potrzebna specjalna packa z papierem ściernym. Zawsze szlifowanie zaczynamy od największej granulacji papieru ściernego. Można wybrać papier o grubości P=100. Stopniowo przechodzimy na papier o mniejszej grubości – inaczej ziarnistości. Najlepiej stopniować ziarnistość papieru, by na każdym etapie postarać się jak najbardziej precyzyjnie wyrównać ścianę. Kończymy na ziarnistości 200-220. Wtedy będziemy mogli uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Oprócz wyboru odpowiedniego papieru

Warto również skupić się na szerokości pacy – do dużych powierzchni niewątpliwie będzie nam potrzebna również duża paca, jednak mimo sporych powierzchni ściany, warto kupić również mniejszą pacę. Będzie ona konieczna przy drobnych poprawkach, np. przy zagięciach albo przy suficie. Jeśli chodzi o wygładzanie ścian maszynowe, to warto wykonywać je przy naprawdę dużych powierzchniach za pomocą tzw. „żyrafy”. To urządzenie możemy podłączyć do odkurzacza przemysłowego, co pozwoli na znacznie zmniejszenie kurzu w trakcie szlifowania ścian.
Szlifowanie gładzi gipsowej nie musi być uciążliwe, jeśli wybierzemy odpowiedni sprzęt i  materiał. Bardzo efektywna jest siatka do szlifowania. Zamiast szybko zużywającego się papieru ściernego, możemy wybrać siatkę, wykonaną z węglika krzemu. Jest znacznie ostrzejsza i mniej się tępi. Po przegładzeniu pewnej ilości ściany i w momencie, kiedy zauważymy, że nie dalsze jej wygładzanie nie przynosi rezultatów, wtedy możemy ją odwrócić i szlifować dalej. Warto po zastosowaniu siatki użyć papieru ściernego o mniejszej gramaturze, co pozwoli nam na lepsze wygładzenie ścian. Siatki ścierne również można wybierać pod kątem powierzchni, jaką chcemy wygładzić. Przy twardej gładzi gipsowej i dużych nierównościach, możemy używać czarnej siatki, a w miarę wygładzania przejść do białej siatki, wykonanej z elektrokorundu, który jest delikatniejszy i lepiej szlifuje małe nierówności. Odznacza się także o wiele większą miękkością i elastycznością.

Szlifowanie gładzi gipsowej na mokro- jak najlepiej to zrobić, by efekt był najlepszy

Jeśli jesteśmy alergikami, warto wybrać technikę szlifowania gładzi gipsowej na mokro. Tego typu szlifowanie można rozpocząć zaraz po nałożeniu gładzi na ścianę. Musi być to jednak gładź dostosowana do tego typu szlifowania. Najważniejsze to sprawdzenie, czy gładź dobrze przywiera do ściany. Jeśli pozostaje na niej, możemy przystąpić do szlifowania. Najlepiej zwilżyć wodą część ściany, jaką chcemy szlifować i zacierać ją za pomocą gąbki. Możemy w późniejszym etapie szlifowania użyć pędzla, ale wyłącznie z naturalnego włosia. Szlifujemy, póki na powierzchni ściany nie pojawi się tzw. mleczko, czyli biały płyn. Po odczekaniu chwili aż powierzchnia zmatowieje, możemy dalej szlifować powierzchnię ściany. Więcej porad znajdziecie w tym poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/rodzaje-materialow-sciernych-do-gladzi-gipsowych

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *