Skuteczne ocieplanie trudno dostępnych miejsc – poradnik

wełna celulozowa

Na rynku dostępna jest szeroka paleta materiałów izolacyjnych, w tym wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa czy wełna celulozowa. Każdy z nich odznacza się nieco innymi właściwościami użytkowymi i co za tym idzie, wybór będzie tutaj zależał przede wszystkim od tego, jakie parametry budynku chcemy uzyskać. Bez względu jednak na to, niemal zawsze będziemy mieć do czynienia z problemem, jakim jest ocieplanie trudnych miejsc. Co istotne, nieprzemyślane rozwiązania mogą znacznie obniżyć komfort termiczny wnętrz, jakość powietrza oraz zwiększyć koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Ocieplanie trudno dostępnych miejsc – problemy i ich następstwa

Wśród miejsc trudno dostępnych na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim poddasza, piwnice, sufity podwieszane oraz podłogi na legarach. W ich wypadku zastosowanie najbardziej typowych materiałów, takich jak wełna mineralna raczej się nie sprawdzi, ponieważ bardzo trudno będzie za ich pomocą wypełnić całą przestrzeń. W konsekwencji powstaną liczne mostki termiczne, które znacznie obniżą parametry budynku, a ponadto, ocieplenie może zawilgnąć, co doprowadzi do rozwoju pleśni, grzybów i innych niebezpiecznych dla zdrowia organizmów. Z kolei pianki, jako materiały odporne na gnicie i butwienie wydają się być nieco lepsze, jednak problemy pojawiają się w przypadku ich aplikacji. Szybkie tężenie utrudnia bowiem penetrację bardziej oddalonych zakamarków i tym samym obniża jakość ocieplenia. Jeśli natomiast chodzi o styropian, to w tym wypadku raczej oczywistym jest, że produkt ten nie zda egzaminu. Jakie zatem mamy możliwości?

Ocieplanie trudno dostępnych miejsc – wełna celulozowa

Najbardziej racjonalną opcją jeśli chodzi o skuteczne ocieplanie problematycznych miejsc wydaje się być wełna celulozowa. Co istotne, jest to materiał w pełni ekologiczny, trwały i o doskonałych parametrach użytkowych. Ma sporą wydajność cieplną, wycisza wnętrze domu, a przy tym jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i hipoalergiczna. Wdmuchiwanie wełny pod wysokim ciśnieniem pozwala na łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc i dokładne wypełnienie wszelkich szczelin. Ma postać sypką, co pozwala jej optymalnie dostosować się do kształtu ocieplanych powierzchni bez pozostawiania mostków termicznych. Oprócz wszystkich wymienionych zalet jest też bardzo lekka, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku. Doskonale sprawdza się przy ocieplaniu trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasza, stropy, dachy, stropodachy, podłogi oraz wszelki szpary w piwnicach. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocieplanie-trudno-dostepnych-miejsc-okna-balkony-drzwi
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *