Salon w ciemnych czy w jasnych kolorach?

jasne i ciemne kolory wnętrz

Zanim zacznie się myśleć o stylu, o konkretnych kolorach, warto zastanowić się nad jasnością lub ciemnością wnętrza. Salon jasny jest zupełnie inny niż ten z ciemnymi ścianami. Częściej wybierane są jasne kolory ścian salonu. Cały wystrój też jest jasny. Wynika to z chęci powiększenia wnętrza i z zapotrzebowania na dużą ilość światła słonecznego. Nie dla każdego jednak jest to wybór dobry. Kiedy spojrzy się na ciemny salon, aranżacje tak atrakcyjne, to i on może się podobać. To także modny wybór, więc tym bardziej wart rozważenia.

Dlaczego salon w jasnych kolorach?

Kiedy dominują jasne barwy, we wnętrzu jest widno. Taki salon ma pogodną atmosferę. Czy zostanie urządzony kolorami wyrazistymi, czy pastelowymi – pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Zyskuje się także wrażenie świeżości i przestronności. Atutem jest i to, że salony w jasnych kolorach łatwo jest urządzić dobrze. To wybór bezpieczniejszy i dlatego, że rzadziej się nudzi.  Pomysłów na taki salon jest mnóstwo. Może to być nowoczesne wnętrze z białymi ścianami. Jeśli meble są białe czy jasnoszare, przydadzą się barwne dodatki. Inna możliwość to przytulny wystrój i jasne pastelowe barwy na ścianach. Pomysłem na to, jak urządzić salon w jasnych kolorach, jest też nawiązanie do natury. Biel można połączyć z jasną zielenią i odrobiną brązu.

Ciemny salon – oryginalne aranżacje

Ciemne kolory ścian i ciemna aranżacja salonu to przytulność, elegancja i wrażenie solidności. Każde takie wnętrze ma charakter. Jest zaciszne i ma atmosferę pewnej tajemniczości. To oryginalny wybór, ale też trudniej się urządza takie wnętrza. Nie może być zbyt mroczno ani zbyt przytłaczająco. Błędy w aranżacji mają większe znaczenie niż w jasnych wnętrzach. Bardziej mogą popsuć efekt. Najlepiej wybierać ciemne kolory ścian, jeśli okna są duże. Wtedy nawet spora ilość ciemnych mebli nie jest problemem. To ważne, bo takie wnętrza przede wszystkim urządza się ciemnymi meblami. Jasne to jedynie akcenty. Kiedy w planach ciemny salon, jakie kolory najlepsze, warto by się zastanowić. Doskonałym wyborem jest ciemna szarość. Wybierając ją na ściany, można urządzić elegancki nowoczesny salon. Inne opcje to styl industrialny oraz ekologiczny. Jeśli inne kolory, to najlepiej stonowane. Wyraziste i ciemne, najlepiej jak są na jednej ścianie i w wyposażeniu pokoju. Zdecydowanie się na ciemne barwy wymaga większego namysłu. Trzeba też wziąć pod uwagę realia. Jeśli salon jest nieduży lub słabo oświetlony, ciemny kolor może się pojawić, ale na jednej ze ścian. To kompromis łączący zalety jasnych i ciemnych aranżacji. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/unikalne-i-ponadczasowe-aranzacje-salonu-z-wykorzystaniem-jasnych-i-ciemnych-kolorow

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *