Rynek fotowoltaiczny w Polsce

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej stało się tematem szczególnie powszechnym w ostatnich latach, co z pewnością spowodowane jest wieloma czynnikami, między innymi zaś aspektem ekologii i rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Możemy wyróżnić kilka odnawialnych źródeł energii, w tym artykule jednak skupimy się na jednym z nich, a mianowicie na promieniach słonecznych.

Rosnąca popularność energetyki fotowoltaicznej

Jak się okazuje, promienie słoneczne można z powodzeniem przekształcić w energię elektryczną, a bardzo ważną zaletą całego tego procesu jest fakt, że dostęp do promieni słonecznych jest praktycznie nieograniczony. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie szczególnie wzrasta zainteresowanie energetyką fotowoltaiczną. O ile jednak coraz powszechniejsze stają się panele fotowoltaiczne montowane na prywatnych domach czy budynkach przemysłowych, o tyle jednak wciąż nie widać farm solarnych, które zajmowałyby się tym na dużą skalę.

Energetyka fotowoltaiczna w naszym kraju

W wielu krajach farmy solarne mnożą się, w Polsce ta dziedzina dopiero się rozwija, i choć dzieje się to bardzo powoli, to prognozy przewidują, iż w najbliższym czasie znaczenie farm solarnych w ogólnej energetyce naszego kraju będzie systematycznie wzrastać. Chcąc charakteryzować rynek fotowoltaiczny w Polsce trzeba już na wstępie wyraźnie zaznaczyć, iż zainteresowanie tą dziedziną w naszym kraju rozpoczęło się dopiero w ostatnich kilku latach.

Dziś niemożna jeszcze powiedzieć, iż rynek fotowoltaiczny w naszym kraju już się ukształtował, nie mniej jednak idziemy w dobrym kierunku. Trzeba przy tym wspomnieć, iż niemałe znaczenie przy tym miało rozporządzenie Ministra Gospodarki, dotyczące ustawy o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jak już wspomniano, rynek fotowoltaiczny w naszym kraju jest dopiero w pierwszym etapie- kształtuje się, choć trzeba zaznaczyć, że kształtuje się bardzo dynamicznie, czego najlepszym dowodem może być liczba firm, zajmujących się produkcją elementów niezbędnych do instalacji fotowoltaicznej- dziś jest to ponad 200 firm, podczas gdy jeszcze 5 lat temu było ich raptem 4.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Rynek fotowoltaiczny w Polsce, 100% based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *