Różnice między gładzią gipsową a polimerową -wszystko co trzeba wiedzieć

gładź gipsowa a gładż polimerowa

Bez gładzi ciężko wyobrazić sobie obecnie jakiekolwiek prace wykończeniowe. Pozwala ona na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, a tym samym ułatwia późniejszą aplikację farby, przedłuża jej trwałość, a także zwiększa wydajność. Na rynku dostępne są jednak dwa rodzaje gładzi, gładź gipsowa oraz gładź polimerowa i, choć czasami stosowane są zamiennie, to warto wiedzieć, że różnią się od siebie kilkoma istotnymi parametrami.

Gładź gipsowa – ogólna charakterystyka

Gładź gipsowa, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z gipsu naturalnego bądź syntetycznego i przeznaczona do użytku wewnętrznego. Można ją nakładać zarówno na tynk, jak i na płyty kartonowo-gipsowe, jednak w tym drugim wypadku należy pamiętać, że nie stosujemy jej jako spoiwa. Gładź gipsowa nie sprawdzi się jednak w każdych warunkach. Nie nakładamy jej przede wszystkim w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, ponieważ pod wpływem wody zacznie pękać i odpadać od ściany.

Gładź gipsowa – co potrzebne

Skoro wiemy już do czego służy gładź gipsowa, powinniśmy zastanowić się jak jej używać. Dostępne na rynku produkty należy najpierw rozrobić z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji, a następnie nakładać na ścianę za pomocą techniki ręcznej lub natryskowej. Bez względu jednak na wybór metody, trzeba zwracać dużą uwagę na higienę pracy, woda musi być czysta, podobnie jak wszystkie narzędzia, ponieważ wszelkie odstępstwa od tych reguł mogą negatywnie wpłynąć na parametry wykończenia. Wreszcie, na samym końcu gładź warto delikatnie przeszlifować dla uzyskania optymalnego efektu końcowego.

Gładź polimerowa – ogólna charakterystyka

Gładź polimerowa produkowana jest na bazie drobno zmielonych wypełniaczy naturalnych, takich jak mączka dolomitowa lub węglanowa. Najlepiej sprawdzają się na ścianach pozbawionych większych ubytków, które nie wymagają wyrównywania, a jedynie wygładzenia. W takiej sytuacji wystarczy nałożyć warstwę produktu grubości 1-3 mm produktu. Dużym atutem gładzi polimerowych jest fakt, że doskonale sprawdzają się na powierzchniach trudnych, w tym w kuchniach, łazienkach oraz na ścianach ulegającym niewielkim ruchom konstrukcyjnym.

Gładź polimerowa – wybieramy najlepszą

Jaka gładź polimerowa będzie najlepsza? Fachowcy rekomendują produkt pod postacią płynną, gotową do użycia natychmiast po otwarciu. Takie gładzie sprzedawane są w poręcznych wiaderkach, dzięki czemu szybko i łatwo można je przetransportować na miejsce pracy i, po wymieszaniu, natychmiast nałożyć na powierzchnię ściany. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gladz-polimerowa-czy-gipsowa-jak-wybrac-odpowiedni-rodzaj-gladzi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *