Przewodnik po ogrodzeniach

Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice naszej działki i zabezpiecza naszą posesję, ale również pełni funkcję dekoracyjną. Właściwie dobrany płot dopełnia aranżację przestrzeni oraz komponuje się z otoczeniem. Wybór ogrodzeń jest naprawdę duży – możemy, więc wybrać rozwiązanie idealne dla siebie.

Naturalne

Kamień jest bardzo chętnie wykorzystywany do budowy ogrodzeń. Jest trwały, solidny, jednak też dość kosztowny. W zależności od kamieniu użytych do budowy ogrodzenia oraz sposobu ich ułożenia, możemy wyróżnić:

  • Mur francuski składa się z kamienia łupanego lub ciosanego ułożonego rzędami. Kamienie układa się w ten sposób, by na jednej wysokości znajdowały się te o podobnym rozmiarze.
  • Mur cyklopowy złożony jest z dużych kamieni o nieregularnym kształcie. Luki w murze uzupełnia się ziemią lub drobnymi kamykami.
  • Mur dziki składa się z nieobrobionych polnych kamieni, ułożonych z dużą dowolnością.
  • Mur warstwowy tworzą płaskie łupane kamienie ułożone poziomo w warstwach

Żywopłoty to chyba najpiękniejsza forma ogrodzenia, jednak wymagająca sporo pracy. To rozwiązanie dla osób lubiących prace ogrodowe. Żywopłot wymaga regularnego przycinania góry i boków.

Metalowe

Ogrodzenia metalowe to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Do wyboru mamy:

  • Ogrodzenia kute to wyroby kowalstwa artystycznego. Są bardzo efektowne, ale jednocześnie dość drogie. Takie ogrodzenia możemy kupić, wybierając z ogólnodostępnych wzorów, jak i zamówić produkt na specjalne zamówienie
  • Ogrodzenia systemowe są łatwe w montażu – składają się z gotowych paneli oraz pasujących do nich słupków stałych. Ponadto są niezwykle trwałe i odporne na korozję
  • Siatki metalowe to najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrodzenia. Niestety nie są zbyt atrakcyjne, a także nie zabezpieczają posesji przed włamaniem się na jej teren

Drewniane

Ogrodzenia drewniane są bardzo chętnie wykorzystywane przez wielbicieli stylu naturalnego i ekologicznego. Jednak nie tylko – obecnie drewniane płoty występują także w bardzo modernistycznych aranżacjach. Wybierając ogrodzenia tego typu, warto upewnić się, że powstały z materiału sezonowanego oraz zabezpieczonego przed wilgocią oraz działaniem czynników atmosferycznych. Należy pamiętać również, że drewno wymaga regularnej renowacji. Na szczęście można wykonać ją już w 4 krokach. Wskazówki na temat szybkiej konserwacji płotu znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/szybka-renowacja-plotu-w-4-krokach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *