Przedłuż życie swojego drewna! Impregnacja od A do Z dla początkujących

Drewno budzi skojarzenia z pachnącym, pełnym życia lasem. To uniwersalny surowiec, który od tysiącleci służy ludziom jako główny budulec ich mieszkań. Pomimo dostępności nowoczesnych materiałów nie wyszedł z mody – wciąż jest niegasnącym źródłem inspiracji dla architektów, projektantów wnętrz czy mebli. Jest ceniony zarówno jako materiał dekoracyjny, jak i praktyczny, stosowany np. do konstrukcji domu. W naturalnych warunkach drewno ulega różnym procesom rozkładu, tzw. biokorozji, której przyczyną są czynniki fizyczne oraz biologiczne. Aby w warunkach domowych drewno nie traciło swoich walorów estetycznych i parametrów oraz służyło jak najdłużej, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Zastanawiasz się, jak skutecznie ochronić drewno przed niszczącymi czynnikami? Najlepszym rozwiązaniem jest impregnacja. Co to jest? Impregnacja to nasycenie drewna specjalnymi środkami skutecznie zabezpieczającymi przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, grzybów czy pleśni. Masz zamiar zaimpregnować swoje drewno, ale nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i nie wiesz jak się do tego zabrać? W naszym poradniku odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące impregnacji.

Jakie są rodzaje impregnacji?

Nowoczesne preparaty impregnujące zawierają w sobie naturalne oleje oraz mieszanki żywic. Co ciekawe, już w czasach starożytnych stosowano impregnację, np. za pomocą oleju cydrowego. Dzisiejsze środki są niezwykle skuteczne i na długo zabezpieczają drewno przed czynnikami fizycznymi oraz biologicznymi.

Impregnację głęboką, czyli kąpiel drewna przeprowadza się w kadziach, wannach bądź basenach z betonu, drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, poprzez nasycenie drewna odpowiednim środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm. Tą metodą impregnuje się np. drewno konstrukcyjne.

Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa przeznaczona jest do drewna używanego na zewnątrz. Przeprowadza się ją w warunkach przemysłowych.

Impregnacja powierzchniowa to najpopularniejszy rodzaj impregnacji drewna , który można stosować samodzielnie w domu. Służy do zabezpieczenia drewna wcześniej zaimpregnowanego inną metodą jako uzupełnienie bądź odnowienie drewnianego materiału.

Jaki środek do impregnacji będzie najlepszy?

Zanim wybierzesz właściwy środek impregnacyjny, koniecznie dowiedz się:

  • przed czym chcesz zabezpieczyć drewno?
  • czy drewno było już wcześniej malowane?
  • jaki efekt końcowy zamierzasz osiągnąć?

Jeśli chcesz zaimpregnować drewno surowe, polecamy impregnat ochronny-gruntujący (np. firmy Vidaron). Skutecznie wzmacnia strukturę drewna, chroni przed grzybami pleśniowymi, sinizną i owadami, redukuje chłonność drewna oraz zwiększa wydajność wyrobów nawierzchniowych.

Impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy dostępny w ofercie Vidaron doskonale sprawdzi się w przypadku mebli, płotów, balustrad. Chroni przed UV, wodą i śniegiem, tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe, siniznę i glony, głęboko penetruje i wzmacnia drewno, ponadto cechuje go zwiększona wodoodporność (zawiera wosk)oraz uwydatnia piękno drewna.

Firma Vidaron posiada również w swej ofercie renowacyjny impregnat do drewna. Przeznaczony jest do renowacji elementów drewnianych w ogrodzie. Posiada formułę FOUR-SEASON PROTECTION, która nadaje drewnu ponadprzeciętne parametry skutecznie zabezpieczające przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zawiera również wosk, których odpycha wodę, chroniąc drewno przed działaniem wilgoci. Odpowiednia konsystencja produktu pozwala na łatwą i przyjemną aplikację. Ponadto środek ten posiada bardzo szybki czas schnięcia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat impregnacji oraz produktów Vidaron, koniecznie odwiedź stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnacja-drewna-na-czym-polega-jakie-ma-zalety

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *