Porównanie włókien wykładzin dywanowych

wykładziny-carpet-concept

Wykładziny dywanowe produkuje się przede wszystkim z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze materiały to polipropylen, poliester oraz poliamid. Czym różnią się pomiędzy sobą?

 Wykładziny z polipropylenu (PP)

To jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzywa sztucznych, które ma wszechstronne zastosowanie, między innymi w wytwarzaniu opakowań.

Cechuje się przede wszystkim dobrą wytrzymałością na ścieranie, dlatego też wykładziny polipropylenowe wyglądają estetycznie przez długi czas. Również ze względu na wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego mogą być stosowane w przestrzeniach z ogrzewaniem podłogowym. Na uwagę zasługuje odporność polipropylenu na czynniki chemiczne, brak wchłaniania wilgoci oraz właściwości antyelektrostatyczne.

Główną wadą polipropylenu jest kruchość i niska sprężystość, dlatego też wykładziny dywanowe z tego włókna ulegają zagnieceniu przy długim narażeniu na nacisk. Również są trudniejsze do utrzymania w czystości i dostępne są w ograniczonej palecie kolorów, ponieważ włókno polipropylenowe słabo się barwi.

kolorowe-wykladziny

Wykładziny poliestrowe

Także popularne tworzywo sztuczne, między innymi stosowane do produkcji butelek. Co ciekawe, są one często przetwarzane i stosowane do produkcji włókien na wykładziny, co oszczędza środowisko naturalne.

PET cechuje się przede wszystkim wytrzymałością na zgniatanie, ścieranie i rozciąganie. Również wykładziny z poliestru są przyjemne w dotyku, elastyczne, sprężyste i nie mają tendencji do przygniatania się. Są też odporne na czynniki chemiczne.

Z PET produkowane są między innymi wykładziny Carpet Concept oraz wykładziny innych marek. Z tego tworzywa wytwarza się jedne z najlepszych wykładzin, które doskonale nadają się również do przestrzeni intensywnie użytkowanych.

Wykładziny z poliamidu (nylon)

Poliamidy, które nazywane są też nylonami, stosowane są często do produkcji włókien. Są mocne, wytrzymałe, trwałe, mają długą żywotność i dobrą elastyczność.

Do produkcji wykładzin wykorzystuje się włókna poliamidowe 6.0 o strukturze sześcianu oraz 6.6 o strukturze owalu, które są delikatniejsze w dotyku. Wykładziny poliamidowe dostępne są w szerokiej palecie kolorów, nie ugniatają się, szybko wracają do pierwotnego kształtu. Również są łatwe w utrzymaniu w czystości.

link naturalny

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *