Okna od północy? Kolor ścian jest bardzo ważny

kolor ścian strona północna

Wnętrza mogą zapewniać dobre samopoczucie albo działać przygnębiająco. Zależy to w dużym stopniu od okna i poziomu nasłonecznienia.
Północ to dobra strona dla okien pomieszczeń gospodarczych i łazienki. Najgorzej, jeśli na tę stronę wychodzą okna salonu i innych pomieszczeń, gdzie spędza się w ciągu dnia wiele czasu. Jeśli już są okna od północy w takich pomieszczeniach, to trzeba zadbać o ich rozświetlenie. Konieczne jest wybranie odpowiedniego koloru ścian.

Kolory ścian a okna i nasłonecznienie

Kiedy szyba jest od północnej strony, to nasłonecznienie jest słabe. Nie ma takiej pory dnia, w której słońce oświetlałoby bezpośrednio wnętrze. Słabe nasłonecznienie oznacza gorsze samopoczucie. Trzeba temu przeciwdziałać, czyli jak najlepiej wykorzystać tę ilość światła, jaka wpada do środka. Zasłony czy rolety nie powinny w ciągu dnia zasłaniać szyby. Ważny jest też kolor ścian przy oknie od północy. Muszą być one jasne. Jasne kolory odbijają światło słoneczne, więc jest go w pomieszczeniu więcej. Ciemne kolory pochłaniają światło. Gdyby wybrać jakiś z nich do salonu z oknem od północy, to byłoby w nim przygnębiająco.

Jaki kolor ścian przy oknie na północną stronę

Przy tak umieszczonym oknie sprawdzają się: biel, odcienie bieli, barwy pastelowe i jasny beż. Z pasteli warte polecenia są odcienie żółci i pomarańczu. Takie kolory rozweselą wnętrze. Kolory ścian a okna – to temat, który trochę ogranicza wybór. Jednak ograniczona ilość barw nie oznacza, że nie może być ciekawie w takim wnętrzu. Można np. wybrać dwa kolory dla ścian albo całość pomalować na jeden, a jakiś fragment na inny. Ciekawe i przyjemne połączenia barw do pokoju północnego to np.:

    • biel i żółty,
    • biel i jasny beż,
    • beż i delikatny róż,
    • pudrowy róż i szary.

Chłodne jasne kolory, jak szary czy błękitny, też rozświetlą wnętrze. Jednak będzie z nimi chłodno, a szczególnie w takim wnętrzu, gdzie jest słabe nasłonecznienie. Zmieni się to, kiedy do szarego doda się róż. Można zwiększyć efekt odbijania promieni słonecznych, jeśli farba jest z połyskiem. Wtedy we wnętrzu będzie jeszcze widniej. Połyskliwe mogą być też np. fronty mebli.
Będąc na etapie wyboru mieszkania czy projektu domu, warto wziąć pod uwagę, na jakie strony wychodzą okna. Okna od północy czy południa, to duża różnica w nasłonecznieniu. Jeśli źle się wybrało i jest taka możliwość, to warto wykonać drugie okno, z innej strony niż północ. Jeśli takiej możliwości nie ma, to jasne kolory ścian są niezbędne. Dodatkowo pomogą połyskliwe powierzchnie (niekoniecznie ścian), jasne meble, lustra. Chodzi o dobre samopoczucie, o odpowiednią ilość energii, a to bardzo ważne. Więcej praktycznych porad o doborze koloru znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jaki-kolor-scian-wybrac-do-pokoju-z-oknami-od-polnocy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *