Mała retro łazienka – tajniki udanej aranżacji

wanna w stylu retro

Według powszechnie przyjętej teorii styl retro kocha duże przestrzenie, to w nich bowiem najlepiej prezentują się stylizowane meble i dodatki. Z tego względu posiadacze niewielkich, żeby nie powiedzieć ciasnych, mieszkań, często rezygnują z tego typu aranżacji. Jest to jednak dużym błędem, tak naprawdę bowiem atrakcyjny wygląd wnętrz retro nie ma nic wspólnego z metrażem. Nawet na kilku metrach kwadratowych możemy wykreować elegancką, klimatyczną przestrzeń. Wystarczy funkcjonalny podział pomieszczenia oraz przemyślany dobór kilku mocnych, starannie dobranych akcentów.

Łazienka retro – aranżacje

Pierwszą rzeczą, jaką należy wybrać urządzając łazienkę w stylu retro jest ceramika. Do konwencji tej idealnie pasują zaokrąglone linie, stylowe formy oraz nawiązujące do minionej epoki detale. Obecnie dość łatwo można kupić umywali i wanny przypominające dawne misy i balie. Dysponując małym pomieszczeniem trzeba jednak zapomnieć o dużych, wolnostojących wannach na ozdobnych nóżkach. W niewielkim wnętrzu będą one niestety jeszcze bardziej podkreślały ograniczony metraż, dlatego znacznie lepiej postawić model przyścienny o subtelnych, stylizowanych rantach. Jeśli natomiast chodzi o umywalki, doskonałym pomysłem jest osadzenie ich na stylizowanych toaletkach, blatach lub komodach. Pamiętajmy też o jednym, styl retro nie wyklucza wprowadzenia do łazienki jakiś nowoczesnych akcentów, jeśli zatem chcemy zyskać nieco wolnego miejsca, zastanówmy się nad zastąpieniem wanny elegancką kabiną prysznicową.

Łazienka retro – inspiracje

Ważnym elementem każdej łazienki są płytki, w omawianym przypadku najlepiej jednak wybierać spośród jasnych, perłowych barw, które optycznie powiększą wnętrze. Świetnie sprawdzi się oczywiście ponadczasowa biel. Chcąc ją nieco ożywić można dodać łazience retro płytki z jakimś tradycyjnym wzorem wykorzystując je przy tym do podziału pomieszczenia na strefy. Kolejny ważny detal to armatura. Tutaj najlepiej sprawdzą się stylizowane modele z klasycznymi kurkami. Wspaniale będą się też prezentować baterie retro łazienkowe w kolorze mosiądzu lub brązu wzbogaconego ewentualnie detalami ceramicznymi. Aby subtelnie powiększyć ciasne wnętrze, warto postawić na grę świateł. Zamocowane nad lustrem kinkiety oraz odpowiednio dobrana lampa sufitowa mogą optycznie powiększyć wnętrze. Zwłaszcza, jeżeli dodamy do tego kilka luster w stylizowanych ramach, które wprowadzą wrażenie głębi. Trzeba tu jednak pamiętać, że łazienka retro oświetlenie musi współgrać ze stylem całej aranżacji, dlatego powinniśmy wybierać spośród lamp o klasycznej formie, z mosiężnymi lub ceramicznymi detalami oraz stylizowanymi kloszami. Więcej inspiracji znajdziecie pod w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-urzadzic-mala-lazienke-w-stylu-retro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *