Kładzenie tynku elewacyjnego – krok po kroku

kładzenie tynku elewacyjnego

Gotowe tynki elewacyjne cieszą się ogromną popularnością na rynku budowlanym. Produkty tego typu umożliwiają stosunkowo łatwe oraz skuteczne wykończenie zewnętrznej powłoki budynku. Tynki elewacyjne występują z reguły w formie zabarwionych mas, gotowych do natychmiastowego użycia. Na rynku dostępne są produkty o różnych kolorach oraz fakturach, co umożliwia osiąganie licznych efektów wizualnych. Jak jednak w praktyce wygląda kładzenie tynku elewacyjnego? Jak należy posługiwać się produktami tego typu?

Przygotowanie podłoża pod tynk elewacyjny

Zanim przystąpisz do tynkowania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ścian budynku do właściwego etapu prac. W tym celu upewnij się, że powierzchnia robocza jest czysta i pozbawiona wykwitów biologicznych. Jeśli takowe istnieją, musisz je usunąć. Po ewentualnym oczyszczeniu ścian, ich powierzchnię warto wyrównać. Jeśli są one proste, masz problem z głowy. Obecność wgłębień przekraczających 5 mm obliguje jednak do wyrównania całości za pomocą zaprawy wyrównawczej. Następnie, całość warto przeszpachlować. Do tego celu najlepiej użyć zaprawy klejąco – szpachlowej. Nie jest to konieczne, lecz warto podjąć się takiego przedsięwzięcia. Po wyschnięciu podłoża (w czasie sugerowanym przez producenta) należy zagruntować ściany.

Jak kłaść tynk elewacyjny – krok po kroku

Zanim zaczniesz tynkować, naszykuj sobie odpowiednie narzędzia. Najważniejsze z nich to:
  • wiaderka (co najmniej 2),
  • wiertarka lub mieszarka z mieszadłem (końcówką),
  • paca plastikowa,
  • paca ze stali nierdzewnej.
  • Przystępując do prac, przygotuj główny materiał roboczy. Wymieszaj więc masę tynkarską przy użyciu wiertarki lub mieszarki. Pod żadnym pozorem nie przekrocz jednak prędkości 500 obrotów na minutę, gdyż mogłoby to zniszczyć strukturę preparatu. Tynk elewacyjny należy umieszczać na ścianie równomiernie. Grubość warstwy nie powinna przekraczać grubości ziarna. Do nakładania masy bezpośrednio na powierzchnię używa się pacy ze stali nierdzewnej. Po umieszczeniu na ścianie, świeżemu tynkowi należy nadać fakturę, co najlepiej jest uczynić zacierając całość plastikową pacą. W przypadku pierwszej warstwy zacieraj masę ruchami kolistymi. Doprowadzi to do uzyskania tak zwanej faktury pełnej. Dopiero po położeniu drugiej warstwy tynku elewacyjnego, możesz zdecydować się na inny sposób wykończenia. Wówczas fakturę można uzyskać także za pomocą podłużnych ruchów pacą, a nawet zastąpić ją gąbką lub wałkiem. Wyschnięcie tynku oznacza koniec prac.
    Więcej porad i informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Foveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaki-tynk-wybrac-na-elewacje-porady-eksperta

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *