Jak uzupełniać ubytki w drewnianych powierzchniach – poradnik

ubytki w drewnie na zewnątrz

Drewno, jak każdy inny materiał, w miarę użytkowania i wpływu warunków zewnętrznych, może ulegać uszkodzeniom. Pojawiają się na nim rysy, pęknięcia i innego rodzaju ubytki. Czy to jednak oznacza, że musimy się rozstać z ulubionymi sprzętami i wymienić je na nowe? Na szczęście nie! Wystarczy poświęcić nieco czasu i wysiłku, aby przywrócić im dawny blask. Tu pojawia się jednak pytanie, czym uzupełnić ubytki w drewnie na zewnątrz? Czy do każdego rodzaju materiału powinien być stosowany ten sam preparat? Ile czasu zajmą prace i czy można je wykonać samodzielnie?

Czym wypełniać ubytki w drewnie?

Usuwanie ubytków w drewnie nie jest wbrew pozorom czynnością bardzo trudną ani wymagającą specjalistycznego sprzętu. W zupełności wystarczy papier ścierny, szpachla i szpachelka. Szpachle do drewna, dzięki starannie opracowanym składom, posiadają szereg przydatnych właściwości, między innymi dobrą przyczepność do podłoża, twardość, elastyczność oraz łatwość dalszej obróbki. Ponadto, na rynku bez trudu znajdziemy produkty imitujące naturalne kolory drewna, takie jak jesion, olcha, dąb, sosna, mahoń, palisander i wiele innych. Dzięki temu, o ile oczywiście cały proces renowacji zostanie przeprowadzony poprawnie, nawet specjaliście ciężko będzie zlokalizować naprawiany fragment.

Jak zaszpachlować ubytki w drewnie?

Skoro wiemy już, jak zaszpachlować ubytki w drewnie, pora przedstawić krok po kroku sam przebieg prac. Na początku należy oczywiście przygotować powierzchnię, czyli oczyścić ją z kurzu, brudu i wszelkich nieczystości. Jeżeli powłoki malarskie wykazują ślady degradacji, łuszczenia i pękania, trzeba je usunąć, najlepiej za pomocą papieru ściernego o gradacji 120-320. W dalszej kolejności drewno powinno zostać dokładnie odpylone za pomocą miotełki i odkurzacza. Kiedy już uporamy się z wszystkimi czynnościami przygotowawczymi, możemy przystąpić do ubytki w drewnie naprawa. Sięgamy po metalową szpachelkę oraz szpachlę i aplikujemy ją warstwami o grubości nie większej niż 4 mm. Co istotne, kolejną warstwę nakładamy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Następnie, najlepiej kolejnego dnia, szlifujemy uzyskaną powłokę stosując papier ścierny o jak najmniejszej ziarnistości. Zwieńczeniem tych prac jest bejcowanie. Krótko mówiąc, odpowiedź na pytanie, jak usunąć ubytki w drewnie zawiera się w zaledwie kilku zdaniach, nie ma się zatem co zastanawiać i najlepiej od razu przystąpić do działania. Zwłaszcza, że satysfakcja z własnoręcznie przeprowadzonej renowacji będzie bezcenna.  Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/wypelnianie-ubytkow-w-drewnianych-powierzchniach

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *