Jak prawidłowo odnawiać stare meble – poradnik

jak konserwować stare meble

Stare meble to dosyć szeroka grupa wyrobów. Należą do niej zarówno liczące sobie kilkaset lat antyki, jak i przedmioty znacznie młodsze, które po kilku czy kilkunastu latach intensywnego użytkowania wymagają renowacji. Jak konserwować meble drewniane, aby przywrócić im dawną świetność i móc dalej z nich korzystać?

Jak konserwować meble drewniane?

Na początku warto zauważyć, że na rynku działają firmy specjalizujące się w odnawianiu starych mebli. Jeżeli nie ma się odwagi samodzielnie podjąć renowacji danego przedmiotu, można poszukać specjalistycznej pomocy. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku bardzo starych mebli, które z uwagi na wiek są delikatne. A poza tym na przestrzeni lat były pokrywane różnymi lakierami, olejami i woskami. Wyzwaniem jest też konserwowanie bogato zdobionych, nieregularnych powierzchni. Już samo usunięcie z nich łuszczącej się farby jest problematyczne. Da się to zrobić z pomocą papieru ściernego, ewentualnie szlifierki. Niestety brak wprawy może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Dlatego w przypadku cennych przedmiotów z drewna lepiej skorzystać z usług profesjonalnego stolarza czy renowatora. Antyki to jednak rzadkość, w większości polskich domów znajdują się natomiast znacznie młodsze meble. Jeżeli zostały wykonane z drewna, to wymagają przynajmniej sporadycznego odświeżenia. Czym konserwować meble drewniane? Wybór preparatów jest naprawdę szeroki. Do najchętniej stosowanych należą lakiery i farby, powodzeniem cieszą się też oleje i woski.

Jak konserwować meble woskowane, lakierowane czy olejowane?

Podstawą konserwacji starych mebli jest wybór odpowiedniego preparatu. Na co dzień o czystość, ochronę przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi dba się za pomocą odpowiedniego środka do pielęgnacji. Musi zostać dopasowany do produktu, którym pokryto powierzchnię drewna. Gdy natomiast przychodzi czas na gruntowne odnowienie do wyboru są lakiery, woski, oleje, ale również farby. Każdy z tych produktów daje nieco inny efekt. Najbardziej trwałą ochronę zapewniają oleje, z drugiej strony lakier odpowiada za stylowe błyszczące wykończenie. Z jego pomocą można też zmienić kolor mebla. Natomiast najprostszy w użyciu wydaje się wosk, z tym że trzeba wiedzieć, jak konserwować meble woskowane. Należy to robić systematycznie, najlepiej co kilka miesięcy. Wiele zależy tu jednak od stopnia zniszczenia mebla. Wosk sprawdza się w przypadku rzadziej używanych elementów wyposażenia, jak chociażby komody. Do konserwowania blatu kuchennego czy stołu lepiej wybrać lakier. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-odnawianiu-starych-mebli

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *