Formaldehyd – jak unikać szkodliwej substancji?

Formaldehyd zwany inaczej aldehydem mrówkowym to substancja powszechnie występującą w naszym środowisku. Jest produktem spalania, w związku z czym, znajduje się zarówno wewnątrz naszych domostw, jak i na zewnątrz. W źle wentylowanych pomieszczeniach, w których korzysta się z kominka czy palników kuchennych jego stężenie wzrasta. Innymi źródłami tego gazu są produkty drewniane, zwłaszcza sklejki i płyty pilśniowe oraz pianka ocieplająca, która była powszechnie stosowana w latach siedemdziesiątych.

Formaldehyd a zdrowie

Badania nad wpływem aldehydu mrówkowego na zdrowie potwierdzają, że może on powodować lub zaostrzać objawy podrażnienia układu oddechowego. Nawet niskie stężenia mogą przyczyniać się do zaostrzenia przebiegu astmy. Okazuje się także, że jego obecność w mieszkaniach wiąże się z częstszym występowaniem astmy.

Redukcja stężenia formaldehydu

Chociaż substancja powszechnie występuje w naszym otoczeniu, możemy postarać się maksymalnie jej unikać. Warto zadbać o sprawny system wentylacyjny, a po wniesieniu przedmiotów zawierających formaldehyd, intensywnie przewietrzyć pomieszczenie.

Decydując się na meble wykonane z płyty, warto wybierać te, które są pokryte laminatem. Zawsze przed pierwszym użyciem prać nowo zakupioną pościel i odzież. Należy zwracać uwagę na skład surowcowy kupowanej odzieży – najlepiej wybierać ubrania wykonane z bawełny, jedwabiu, akrylu oraz poliestru.

Innym sposobem na zmniejszenie stężenia jest malowanie ścian specjalnymi farbami, o czym więcej można dowiedzieć się z tej strony https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/formaldehyd-a-nasze-samopoczucie.

Formaldehyd znajduje się także w lakierach i odżywkach do paznokci, a także kosmetykach do stylizacji włosów. Osoby szczególnie wrażliwe powinny wybierać produkty alternatywne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *