Elewacja domu z drewna i kamienia

kamienno drewniana elewacja domu

Drewno i kamień – niby tak podstawowe materiały budownicze, a jednak to w głównej mierze dzięki nim architektura budzi w nas podziw. Nie ważne czy zamieszkuje się przestronną willę, domek jednorodzinny, szeregowy, czy starą kamienicę elewację z drewna i kamienia można zastosować wszędzie. Jest to doskonały sposób na pokazanie oryginalnego stylu, a przy okazji na upiększenie sąsiedztwa, w którym zwykły królować pospolite tynkarskie zabudowania.

Kamień i drewno w elewacji domu – zastosowanie

Drewno i kamień to bardzo wdzięczne materiały budowlane. W odróżnieniu od elewacji tynkowych, powstające z biegiem czasu zabrudzenia, uszczerbki czy zacieki są zdecydowanie mniej widoczne. Poza tym drewno połączone z kamieniem doskonale wpisuje się w każdy rodzaj krajobrazu. Pięknie prezentuje się zarówno w górskiej, jak i morskiej scenerii. Z kolei kamień pasuje do przestrzeni miejskiej, zaś drewno do wiejskiej. Jak widać, miejsce na tego typu elewację jest niemalże wszędzie.

Zastosowanie tych obu materiałów do lica budynku to również sposób na wizualne powiększenie domu i nadanie mu elegancji. Należy jednak zachować w tym zdrowy rozsądek. Nie każdy projekt budynku udźwignie pomysł na zabudowanie go w 80% kamieniami i podobnie w przypadku drewna. Warto więc oba materiały wykorzystać jedynie do określonych elementów. Na przykład – górną część frontowej elewacji z oknami można pokryć drewnem, dolą zaś kamieniem, a boki w proporcji 1/3, włączając w to elewację tynkową. Inny sposób to zastosowanie drewna i kamienia tylko przy konturach i podporach budynku.

Pielęgnacja elewacji z drewna i kamienia

Gdy lico domu jest przyozdobione kamieniem oraz drewnem można cieszyć oko jego pięknem. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji radość nie potrwa długo. Elewacja codziennie wystawiana jest na silne działanie warunków zewnętrznych. Z biegiem czasu zaczyna niszczeć, a bez dodatkowej ochrony psuje się jeszcze szybciej. Mają na to wpływ takie czynniki jak promieniowanie UV, deszcz, wilgoć, insekty, a nawet dzikie zwierzęta. W związku z tym pojawiają się pęknięcia, wyciekać zaczyna żywica, czy powstają mchy i grzyby.

Drewnianą elewację warto zabezpieczyć impregnatem ochronno-dekoracyjnym powłokotwórczym. Ochroni ona wierzchnią warstwę domu przed czynnikami atmosferycznym. Co więcej, uodporni ją na grzyby, pleśń, odkształcenia i blaknięcie. Jest ona dostępna w 14 różnych kolorach, dzięki temu doskonale można podkreślić charakter słojów każdego rodzaju drzewa i dostosować design do innych elementów otoczenia. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/elewacja-z-drewnem-i-kamieniem-3-najlepsze-inspiracje

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *