Elewacja domu z drewna i kamienia – krótki przewodnik

elewacja z drewna i kamienia

Elewacja to wizytówka każdego domu, szczegół, który determinuje pierwsze wrażenie i decyduje o tym, jak budynek komponuje się (lub nie) ze swoim otoczeniem. Jeżeli jest odpowiednio dobrana zarówno do typu bryły, jak i otaczającej przyrody, uzyskujemy spójny krajobraz, jeżeli natomiast nie, to nawet najlepiej zaprojektowany dom straci na wyglądzie.

Elewacja z drewnem i kamieniem – ogólna charakterystyka

Elewacje domów z drewnem i kamieniem to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań pasujących zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Przy tym materiały te doskonale wpasowują się w popularny od dłuższego czasu trend ekologiczny, są trwałe, eleganckie i, przy odpowiednim projekcie i wykonaniu, oryginalne. Jeżeli chodzi o drewno, to jedną z lepszych propozycji jest modrzew syberyjski odznaczający się wysoką odpornością na grzyby oraz wytrzymałością. Inną ciekawą opcją są też gonty, zwłaszcza świerkowe, jodłowe i właśnie modrzewiowe. Tworzą one na elewacji regularną, geometryczną strukturę, która świetnie pasuje do nowoczesnego budownictwa. Druga opcja, czyli kamień, jest dość ciężka w formie, dlatego rzadko pokrywa się nim całe powierzchnie. Znacznie lepiej sprawdza się na mniejszym fragmencie, na przykład do wyodrębnienia jakiegoś detalu architektonicznego. Do najpopularniejszych materiałów należą tu piaskowce, dolomity, granity oraz wapienie. Ogromną zaletą takiego wykończenia jest przede wszystkim trwałość. Bez cienia wątpliwości przetrwa ono lata bez żadnych widocznych uszkodzeń czy odbarwień. Niestety jednak, kamień jest materiałem stosunkowo ekskluzywnym, a przez to dość drogim, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taką elewację.

Elewacja z drewnem i kamieniem – wskazówki

Elewacja domu z drewna i kamienia wspaniale prezentuje się w przypadku nowoczesnych budynków o bardzo oszczędnej formie. Stanowi idealny sposób na urozmaicenie ich prostej bryły, a jednocześnie doskonale podkreśla jej związek z naturą. Dzięki temu dom dobrze komponuje się z otoczeniem, w tym z otaczającym go ogrodem. Umiejętne połączenie tych dwóch materiałów to idealny pomysł nie tylko na uzyskanie ciekawego efektu stylistycznego, ale również na ocieplenie budynku, co jest szczególnie ważne obecnie, kiedy to na każdym kroku staramy się zapobiegać stratom energii. Taka fasada zimą ochroni wnętrze przed zimnem, latem natomiast przed gorącem podnosząc tym samym komfort mieszkańców. Aby jednak elewacja z drewnem i kamieniem faktycznie dobrze się prezentowała przez długie lata, nie wolno zapomnieć o jej zaimpregnowaniu. Warstwa odpowiedniego preparatu zabezpieczy ją przed odbarwieniami, pękaniem i erozją gwarantując nienaganny efekt estetyczny na długie lata. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/elewacja-z-drewnem-i-kamieniem-3-najlepsze-inspiracje
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *