Drewniana podłoga- pielęgnacja i konserwacja

jak zabezpieczyć drewnianą podlogę

Drewniana podłoga to doskonałe rozwiązanie, które przez wiele lat będzie cieszyło oczy swoim wyglądem. Jeżeli chodzi o podłogi drewniane konserwacja może być jednak czasochłonna i problematyczna. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi dbania o drewniane powierzchnie, aby podłogi mogły nas cieszyć przed długie lata.

Pielęgnacja i mycie podłogi

Podczas czyszczenia drewnianej podłogi nie można zapominać o tym, aby mop lub ściereczka do wycierania podłogi nie była zbyt mocno nasączona wodą, która mogłaby drewnianą deskę rozpulchnić. Najczęściej, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie podłogi, decydujemy się na zakup desek drewnianych lakierowanych. Dlaczego tak? Ponieważ lakier tworzy ochronną powłokę, która zabezpiecza deski przed uszkodzeniem i negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Do najważniejszych zalet podłóg drewnianych zaliczyć można ich trwałość oraz odporność na zanieczyszczenia. Największym wrogiem podłóg drewnianych lakierowanych jest piasek, który dosłownie zdziera zabezpieczającą powłokę i doprowadza do powstania rys na powierzchni drewnianych paneli. Ważne jest więc częste odkurzanie, zamiatanie oraz wycieranie takich podłóg, aby piasek nie rozprzestrzeniał się na butach. Należy ponadto pamiętać, aby nie kłaść podłóg drewnianych w miejscach wejścia do domu, takich jak przedpokój, czy wiatrołap. Jeżeli jednak się na to zdecydujemy, warto zainwestować w dobrej jakości wycieraczkę, która zbierze piasek.

Konserwacja drewnianych podłóg

Oczywiście codziennie należy nie tylko odkurzać, ale również wycierać drewniane podłogi. Dzięki temu piasek nie będzie im groźny, a podłogi będą cieszyły nas przez długie lata. Jeżeli chodzi o drewniane podłogi konserwacja nie musi wiązać się z czymś problematycznym. Wystarczy raz w miesiącu zapastować powierzchnię dobrej jakości preparatem. Specjalistyczna pasta wzmacnia powłokę lakieru i nadaje jej doskonały połysk. Pastowanie należy przeprowadzać wieczorem, aby podłoga do rana miała szansę wyschnąć. Podłoga po procesie pastowania może być śliska, dlatego warto dokonywać tego wieczorem. Raz na 5-10 lat warto również wykonać cyklinowanie i odświeżyć podłogi nową warstwą lakieru. Czym jest cyklinowanie? To szlifowanie parkietu dzięki specjalistycznej maszynie w celu zdarcia starej i zużytej warstwy drewna wraz z lakierem. Lakierowanie podłogi należy wykonywać od razu po skończeniu procesu cyklinowania. Dzięki temu podłoga będzie odświeżona i zyska piękny połysk. Niestety proces cyklinowania wiążę się z kurzem i pyłem w całym domu, dlatego należy wykonać po tym gruntowne sprzątanie.

Więcej informacji o tym jak dbać o drewnianą podłogę znajdzie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaon:https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewniana-podloge-przy-ogrzewaniu-podlogowym

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *