Czym gruntować płyty OSB przed ich pomalowaniem

malowanie płyt osb

Obecnie mnóstwo osób wykorzystuje w swoich domach płyty OSB. Bardzo często buduje się z nich meble, ale także i stawia ścianki działowe. Takie płyty charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego też chętnie w nie inwestujemy. Warto mieć jednak świadomość tego, że jeśli płyta OSB zostanie pomalowana, stanie się jeszcze bardziej odporna i będzie mogła wytrzymać znacznie dłużej. Poza tym zagruntowanie płyty i nadanie jej właściwego kolorytu, wpłynie pozytywnie na wygląd wnętrza, w którym została ona umieszczona.

W jaki sposób należy gruntować płyty OSB?

Oczywiście przed pomalowaniem takiej płyty, należy ją zagruntować. Przed gruntowaniem należy oczyścić powierzchnię takiej płyty z kurzu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Potem musi zostać ona również osuszona. W takich płytach również dość często powstają ubytki, dlatego należy je uzupełnić. Robi się to przy pomocy specjalnej masy naprawczej, która jest przeznaczona do płyt oraz drewna. Po wykonaniu tych czynności, należy zagruntować całą powierzchnię. W tym celu kupuje się grunt uniwersalny, który jest przeznaczony do drewna. Taki grunt powinno się aplikować zgodnie z tym, co napisane jest na opakowaniu. Bardzo często na produktach tego typu można znaleźć podobne zalecenia, ale zawsze należy trzymać się konkretnych ze względu na to, iż mimo wszystko każdy grunt reaguje inaczej. Inny może być chociażby czas jego schnięcia czy też temperatura, w której możemy go aplikować na płytę.

Czym najlepiej malować płytę OSB?

Wiele osób kupując płytę OSB zastanawia się, czym właściwie można ją pomalować? By efekt był trwały i naprawdę zadowalający, warto wybierać farby przeznaczone typowo do drewna. Są one bowiem znacznie bardziej odporne na różne czynniki mechaniczne. Jeśli nasza płyta ma zostać pomalowana na jasny kolor, dobrze jest wcześniej nałożyć odpowiednią białą farbę, tzw. podkładową. Jeśli natomiast poszukujemy czegoś typowo specjalistycznego, dobrze jest kupić po prostu farbę do malowania płyt OSB, która także jest dostępna na rynku. Malując powierzchnię należy jednak pamiętać równie o tym, że najlepiej jest malować tego typu płytę nakładając dwie powłoki farby. Pierwsza powinna być stosunkowo cienka, druga natomiast grubsza. By uzyskać jak najlepszy efekt, zawsze jednak należy pamiętać o właściwym zagruntowaniu płyty OSB. Dzięki takiemu zabiegowi, zmniejsza się znacznie jej chłonność. Poza tym jej niejednorodna struktura, zostaje odpowiednio zabezpieczona. Takie jej przygotowanie gwarantuje nam zwiększenie jej wytrzymałości na lata. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gruntowanie-plyty-osb-przed-malowaniem-porady-eksperta

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *