Czy warto inwestować w Odnawialne Źródła Energii?

Takie pytanie zadają sobie już coraz częściej ludzie w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe, gdyż odpowiedź wydawała się oczywista. Instalacja paneli słonecznych była przejawem snobizmu, a nierzadko także innych, niewybrednych żartów o tym, jak łatwo niektórzy ludzie poddawali się manipulacjom ze strony producentów.

Choć rzeczywiście instalacje takie nie gwarantowały zbyt dużych korzyści, a sam zwrot z inwestycji pojawiał się w momencie, gdy instalacja musiała przejść już gruntowne prace serwisowe, to obecnie trudno nie zauważyć zdecydowanej poprawy.

Odnawialne źródła energii stają się w naszym kraju coraz popularniejsze, a idzie to w parze ze wzrostem ich wydajności i efektywności, a także tuż obok troski o środowisko naturalne, na którym coraz bardziej nam zależy.

Jakie możliwości stają przed inwestorami?

W dzisiejszych czasach inwestorem korzystającym z odnawialnych źródeł energii może być praktycznie dowolna osoba. To skłania ludzi do zastanowienia, a gdy już podejmiemy decyzję, że skorzystamy z możliwości wykorzystania odnawialnych zasobów, ważne będzie określenie, jakie mają to być zasoby.

Na to pytanie może być trudno odpowiedzieć samodzielnie, głównie dlatego, że prywatne osoby, a nawet spółdzielnie, wspólnoty i różnego rodzaju firmy, działające w innych branżach, nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat potencjału drzemiącego w poszczególnych źródłach energii.

Co więcej, w zależności od regionu, korzyści z wykorzysinstalacje fotowoltaiczne6tania danego rozwiązania mogą się między sobą znacznie różnić. Pomocy udzielą nam jedna specjalistyczne firmy, dla których zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i piece na biomasę nie mają żadnych tajemnic

Finansowanie

Do zakupu własnej instalacji można wykorzystać posiadane środki finansowe lub skorzystać z pomocy rządowej udostępnianej w ramach programu Prosument. Daje on dostęp do środków kredytowych, udzielanych na preferencyjnych warunkach, a do tego z dotacją wynoszącą w określonych przypadkach nawet do 40 proc. Dla wielu osób otwiera to zupełnie nowe możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SOLTeam, oferującej kompleksowe instalacje fotowoltaiczne

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *