Branża budowlana a ekologia

Jeszcze kilkanaście lat temu, świadomość ekologiczna u większości naszych rodaków nie była zbyt duża. Nikt nie przejmował się segregacją śmieci, wycinaniem drzew, czy pracami, które miały duży wpływ na ekosystem. Po prostu luzie nie zawali sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów i kopali na potęgę, wycinali co się da, a śmieci wyrzucali gdzie popadnie.

Na szczęście od jakiegoś czasu, ekologia odgrywa coraz większą rolę w życiu Polaków. Z pewnością duży na to wpływ ma edukacja w szkołach, programy telewizyjne poświęcone ekologii, czy artykuły w prasie, ukazujące zagrożenie środowiska naturalnego, wynikające z działalności człowieka. Zaczyna się więc powoli segregować śmieci, a wszelkiego rodzaju prace wykonywać z większą rozwagą i dbałością o środowisko.

Doskonałym na to przykładem mogą być przewierty. Kiedyś, gdy chciano przekopać się przez drogę, strumień czy inną przeszkodę, po prostu rozkopywano ją, wycinając przy tym drzewa, krzewy, zmieniając bieg rzek czy strumieni. Dzisiaj już nikt nie pozwala sobie na takie „numery”. Po pierwsze jest to za duży koszt, a po drugie, nie pozwolą na to ekolodzy, którzy dbają w wyjątkowy sposób o środowisko naturalne. Dlatego wymyślono nieinwazyjną metodę pokonywania tego rodzaju barier, która jest o wiele tańsza i praktycznie nie ingeruje w przyrodę.

Specjaliści i profesjonaliści

Firmy wykonujące przewierty, mają specjalistyczny sprzęt, który pozwala na wwiercanie się pod drogi, rzeki, drzewa, budynki. Do tego celu wykorzystuje się sterowane przez człowieka ruchome głowice, które można kierować we wszystkie strony. Głowice te wykonują otwory o odpowiedniej średnicy, w które później wkładane są kable, rury, którymi płynie później prąd, czy woda. Sterujący taką głowicą operator, może ją kierować w dowolnym kierunku, a sonda umieszczona na jej początku, informuje go o przeszkodach, czy o swoich parametrach. Wykopana ziemia, a jest jej przecież bardzo niewiele, gdyż otwór nie jest duży, jest wypłukiwana na zewnątrz, więc kanał zawsze jest czysty i drożny.

Wykonując tego rodzaju przewierty, praktycznie nie niszczymy środowiska. Cała operacja wykonywana jest pod ziemią, więc wszystko co znajduje się na jej powierzchni, pozostaje nienaruszone. Nie ma więc słynnych protestów ekologów, czy innych grup, które nie chcą dopuścić do prac. Znacznie ogranicza się przy tym koszty prac, gdyż nie ma potrzeby aby pracowały w takim miejscu koparki, wywrotki, samochody na których wywozi się zimie, czy drwale wycinający drzewa. Wystarczy kilka osób i przewiert może zostać wykonany.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *