Bejcowanie drewna – piękny efekt dekoracyjny w kilku prostych krokach

malowanie i bejcowanie drewna

Drewniane meble to doskonały dodatek i element wyposażenia pasujący do niemal każdej przestrzeni. Drewno fantastycznie komponuje się z innymi materiałami. Stare drewno łatwo odświeżyć – w tym celu stosuje się zabieg bejcowania, który nadaje naszym meblom i drewnianym elementom odświeżonego, nowego wyglądu.

Bejcowanie drewna – zmiana koloru

Dzięki zabiegowi bejcowania jesteśmy w stanie nadać drewnu inny kolor niż jego oryginalny – możemy ponadto odświeżyć jego odcień i zmienić barwę. Bejca pozwala na manipulowanie odcieniami – dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować kolor drewna np. do pozostałych dodatków czy materiałów, które użyte są do wyposażenia naszej przestrzeni. Bejcowanie najczęściej wykonuje się za pomocą pędzli, choć powierzchnie duże i płaskie lepiej malować przy pomocy wałków.

 

malowanie i bejcowanie drewna

 

Jak przygotować drewno do bejcowania? Jego powierzchnię należy oszlifować i wyczyścić, a ubytki wypełnić specjalistycznym kitem do drewna przy pomocy szpachli. Zanim użyjemy bejcę, należy ją dokładnie wymieszać. Aby upewnić się, jaki kolor uzyskamy, dobrze wykonać próbę bejcy na wolnym fragmencie drewna – wtedy będziemy mieć pewność, że zyskany odcień będzie dla nas zadawalający. Bejcę staramy się rozprowadzić wzdłuż słojów, równomiernie (można skorzystać z bezbarwnej bazy przed malowaniem).

Dekorowanie drewna

Drewno możemy dekorować przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych środków. Impregnaty dekoracyjne pozwalają zarówno na ochronę drewna, jak i jego pielęgnację i upiększanie. Dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać pożądany przez nas odcień. Do innych środków do dekoracji drewna zaliczyć możemy impregnaty budowlane, bejce, impregnaty leczące i zabezpieczające, lakierobejce, lakiery zewnętrzne oraz farby kryjące.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *